Трактори
Трактор - основна технологічна машина сільського господарства. Трактор - це складна самохідна технологічна машина, призначена для переміщення та приведення в дію робочих органів мобільних машин і знарядь, перевезення вантажів на причепах тощо.
Як і будь-яка технологічна машина, трактор має двигун 1, передаточний механізм 2 і виконуючий орган 3.
Залежно від виду виконуваних робіт, трактори оснащують двигунами різної потужності, набором сільськогосподарських механізмів та машин для внесення добрив, висівання насіння, висаджування рослин, збирання врожаю, машинами для догляду за рослинами, заготівлі кормів тощо. З метою енергозбереження, зменшення матеріальних ресурсів на виконання різних агротехнічних прийомів трактори оснащують також набором таких знарядь, які одночасно виконують кілька агротехнічних операцій: оранку, боронування і коткування; висівання насіння, внесення добрив тощо.
Для виконання будівельних робіт трактор оснащують спеціальними механізмами, за допомогою яких виконують земляні роботи, бурять скважини, перевозять вантажі, виконують навантажувально-розвантажувальні та інші роботи.
З метою забезпечення ефективного використання тракторів на сільськогосподарських роботах їх конструкції мають бути різними, залежно від ґрунтово-кліматичних умов галузей господарства. Трактори класифікують за такими основними ознаками: призначенням, типом ходової частини, тяговим зусиллям.
За призначенням їх поділяють на: універсально-просапні, орно-просапні, спеціалізовані та загального призначення. Універсально-просапні трактори застосовують для висівання насіння та догляду за просапними культурами; збирання технічних, зернових культур, картоплі, овочів; оранки легких і середніх ґрунтів; культивації та боронування; виконання землерийних, транспортних і навантажувальних робіт тощо. Орно-просапні трактори використовують для виконання всього комплексу обробітку ґрунту (оранки, культивації, сівби, збирання врожаю), а також для висівання, догляду і збирання просапних культур та виконання транспортних робіт.
Трактори загального призначення застосовують для енергоємних сільськогосподарських робіт: оранки середніх і важких ґрунтів, сівби, культивації, боронування, збирання врожаю та виконання транспортних, землерийних, будівельних, шляхових і навантажувальних робіт.
В Україні на Харківському тракторному заводі та виробничому об'єднанні «Південний машинобудівний завод» ім. О.М. Макарова сконструйовано різні за типом ходової частини колісні, гусеничні та колісно-гусеничні трактори. Для невеликих фермерських господарств сконструйовано малогабаритні трактори та мотоблоки.
Тип ходової частини. Гусеничні трактори чинять малий тиск на ґрунт, мають підвищене зчеплення ходової частини з ґрунтом та поліпшену прохідність.
Колісні трактори відрізняються порівняно невеликими витратами потужності на самопересування, підвищеними швидкостями під час виконання транспортних робіт, меншою металомісткістю. Колісно-гусеничні трактори мають спрощений гусеничний рушій, кожний з яких складається з ведучого колеса, опорного котка та полегшеної гусениці.
Тягове зусилля залежить від двигуна. Розрізняють двигуни малої, середньої та великої потужності.
Двигуни малої потужності встановлюють на трактори, призначені для виконання малоенергоємних робіт у тваринництві, садівництві, овочівництві, для передпосівних робіт тощо.
Двигунами середньої потужності оснащені трактори, якими виконують передпосівний обробіток ґрунту, сівбу, міжрядний обробіток ґрунту, збирання просапних, технічних, овочевих культур; застосовують для оранки легких ґрунтів на малій площі; для транспортних перевезень і приведення в рух стаціонарних машин.
Двигуни великої потужності встановлюють на тракторах, призначених для виконання широкого спектра робіт у рослинництві і тваринництві. До них належать: оранка, культивація, передпосівний обробіток, внесення сипучих і рідких добрив, транспортні перевезення та приведення в рух начіпних і стаціонарних машин. На відміну від промисловості, в сільському господарстві машини безпосередньо діють на об'єкт живої природи - рослини. Тому під час виконання технологічних процесів вони повинні створювати найкращі умови для вирощування рослин та не шкодити і не заважати їх розвитку. Основними завданнями будь-якого господарства є не лише вирощування конкурентоспроможної продукції та отримання прибутку, а й збереження довкілля.
|