Категорійний менеджер наділений великим ступенем відповідальності за прийняття рішень для отримання максимального економічного ефекту щодо закупівлі та продажу товару своєї категорії. Він керує виробленням критеріїв оцінки споживчих властивостей товару певної категорії, за якими надалі буде оцінюватися вся ця категорія. Наприклад, наявність упаковки та штрих-коду, дизайн, смакові якості, термін придатності, термін гарантії, відсутність консервантів, високотехнологичність, додаткові властивості або якості (скажімо, набір функцій в електроніці), новизна рішення, присутність аналогічного товару на ринку, позиціонування товару тощо.
Для будь-якої категорії продукції в залежності від цілей і завдань виробляється декілька десятків критеріїв оцінки зі шкалою виставлення балів і кінцевим сумарним підсумком. Категорійний менеджер на основі аналізу надає пропозиції з виробництва або щодо закупівлі асортименту товарів для реалізації споживачам, адже зараз не тільки відомий бренд користується попитом у покупця, але й наявність великої кількості споживчих властивостей і функцій у товару, які дозволяють максимально задовольняти потреби споживачів.
Особливість роботи категорійного менеджера полягає в тому, що він є швидше підприємцем, ніж менеджером, тому що відповідає за оборот і рентабельність певної категорії товарів. Саме він приймає рішення про те, що завозити і за якими цінами, які обороти та який прибуток запланувати, яку роздрібну ціну вказувати, з якими постачальниками співпрацювати у компанії-виробнику, що виробляти в його категорії товарів.
Повинен знати
Знання основ логістики, товароруху, принципів складування; досвід просування продукції, створення рекламної концепції; вміння планувати, користуючись системами та методами аналізу; володіння іноземною мовою (якщо фахівець представляє інтереси великої закордонної компанії).
Професійно важливі якості
- гарна пам'ять;
- стійка увага;
- відповідальність;
- організованість;
- висока працездатність;
- дисциплінованість;
- самостійність у прийнятті рішень;
- комунікабельність;
- доброзичливість;
- ввічливість;
- емоційна врівноваженість;
- вміння переконувати;
- аналітичне мислення;
- креативність.
Медичні протипоказання
- захворювання серцево-судинної системи;
- захворювання опорно-рухового апарату;
- виражені дефекти зору та слуху;
- фізичні вади.
Шляхи отримання професії
З даній професії підготовки в навчальних закладах немає. Для виконання своїх обов'язків категорійний менеджер повинен мати достатньо глибокі знання та певний досвід роботи в галузі маркетингу, менеджменту, торгівлі. Крім практичних навичок бажана також наявність вищої економічної або маркетингової освіти.
Споріднені професії
Торговий представник, мерчендайзер, менеджер з продажу, логістик.
|