Оздоблення виробів тригранно-виїмковим різьбленням
Геометричне різьблення
Цікавим і привабливим є оздоблення виробів геометричним різьбленням, у якому орнаментальні мотиви складаються з простих геометричних елементів: ліній, трикутників, квадратів, прямокутників, ромбів, кіл, вирізаних різцем на поверхні виробу. Існує багато видів геометричного різьблення. Одним із видів є тригранно-виїмкове різьблення. Основним елементом є вирізана тригранна піраміда. В чистому вигляді використовується рідко. Основні елементи, крім тригранної піраміди, - це чотиригранна піраміда, вічко, зубчик. Елементи поєднують між собою в стрічкові орнаменти, в розети.
Власне геометричне різьблення – це комбінація тригранно-виїмкового різьблення та контурного еометричного різьблення. Застосовується найчастіше, оскільки поєднання двох технік різьблення дає більш повноцінні композиції. Найпростішими елементами геометричного різьблення є двогранні виїмки прямолінійної або криволінійної форми різної ширини і глибини. Повторення прямих виїмок, розміщених вертикально або під кутом, утворюють узор, який називають драбинкою. Технологія його виконання подібна до технології контурного різьблення. Контурне геометричне різьблення має свою історичну назву «ільчасте письмо». Воно утворюється прорізанням неглибоких тоненьких ліній - заглиблень, що мають вигляд тоненької сітки. Подібним чином утворюються інші орнаментальні мотиви: «січені зубці», «огірочки», «кривульки» тощо.
Інструменти для різьблення. Технологія різьблення
Для виконання різьблення необхідно мати набір спеціальних різальних інструментів: стамесок, ножів-різаків, а також креслярське приладдя - твердий олівець, шило, металеву лінійку з міліметровими поділками, косинець, циркуль. Для тригранно-виїмкового різьблення достатньо лише одного косого ножа. Для геометричного різьблення крім косого ножа потрібні півкруглі стамески, кутик. Різьблення виконують після розробки на аркуші паперу відповідної композиції та перенесення її на виріб. Наносять композицію через копірку. Але більш точним є перенесення композиції за допомогою циркуля та вимірника. Геометричне різьблення виконують на чистих, добре виструганих та відшліфованих дошках м'яких і твердих порід деревини зі слабо вираженою текстурою. Звичайно, краще починати вправи і перші роботи на деревині м'яких порід (липа, верба, вільха, каштан).
Під час виконання тригранно-виїмчастого різьблення різак тримають чотирма пальцями, а великий палець має впиратися у ручку різака, або лежати на скошеній верхній частині різака. Робоче положення різака може бути «до себе» і «від себе». Рука повинна лежати на дощечці для контролю за рухом різця. При ружові від себе інколи допомагають великим пальцем лівої руки. Найпростішими елементами орнаменту для
різьблення є паралельні лінії вздовж і впоперек деревини.
При обробці деревини різанням слід додержувати двох основних правил:
1. Різати потрібно за волокном, щоб зрізані кінчики волоком притискати
різцем, а не рухатися проти них. Різ буде чистим.
2. Якщо елемент розташований таким чином, що його необхідно зрізувати вздовж волокон, то його зрізують найпершим, щоб не сколоти його.Від правильного виконання цих правил залежить якість різьблення.
Основним елементом тригранно-виїмчастого різьблення є тригранна виїмка. Залежно від техніки виконання виїмки можуть бути рівнобедреними, рівносторонніми із заглибленням у центрі, рівнобедреними із заглибленням біля основи.
На заготовку наносять горизонтальні лінії на відстані 5... 10 мм одна від одної. Потім будують рівносторонні трикутники. Тримаючи різак вертикально, наколюють промені трикутника від вершини кожного кута. При вершині наколювання має більшу глибину.
При наближенні до кута глибина зменшується нанівець.
Потім кінчиком косого ножа зрізують кожен елемент
окремо. Кінчик ножа повинен йти від вершини до вершини трикутника. В середині максимальне заглиблення. Ніж ставимо під кутом. Чим більший кут, тим глибші будуть виїмки. В кожного різьбяра своя улюблена глибина. Для малих елементів зі стороною трикутника 5-10 мм глибина повинні бути приблизно 3-5 мм.
Для вирізування вигнутих довгих тригранних елементів використовують косий ніж з меншим кутом леза. |