Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСубота, 11.01.2025, 17:45

Сайт вчителя трудового навчання
Фалька Володимира Вікторовича

Меню сайту
Категорії розділу
Професії [98]
Поради [10]
Фотоальбоми
Сайти вчителів
Навчальні ресурси
Об'єкти праці
Статистика
Каталог
сайтів України каталог сайтів
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Святковий календар
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Каталог статей

Головна » Статті » Профорієнтація » Професії

Інкасатор
1.Загальна характеристика професії
Інкасатор – особа, що здійснює інкасацію грошової виручки та інших цінностей в організаціях – клієнтах банку.

2. Посадові обов’язки
Доставляє грошову готівку з банку до організацій. Доставляє, а також здійснює інкасацію грошової готівки та інших цінностей з філій банку і операційних кас поза касовим вузлом банку.
При виконанні своїх обов'язків інкасатори зобов'язані: забезпечити безпеку оточуючих та членів бригади, збереження цінностей, що перевозяться; перевіряти правильність оформлення супровідних документів; дотримувати точний порядок інкасації і доставки цінностей; дбайливо поводитися з виданою вогнепальною зброєю, застосовувати її в строго визначених законом випадках і лише при нападі на бригаду інкасаторів, коли інші заходи безпеки неможливі, після завершення заїзду здати зброю та індивідуальні засоби безпеки на зберігання; виконувати інші вимоги законодавства. У процесі здійснення інкасації грошової виручки і цінностей інкасатор: у складі бригади виїжджає в організації, філії або операційні каси банку (далі – організації) для здійснення інкасації відповідно до маршрутів і графіків заїздів; перед виїздом для збору грошової виручки і цінностей приймає під розписку в журналі обліку видачі і прийому явочних карток, печаток, ключів і доручень: інкасатор-складальник – доручення, явочні картки, видрук ділянки інкасації з позначенням номера маршруту, призначений начальником відділу інкасації старший бригади інкасаторів – порожні сумки; у організації інкасатор-складальник приймає сумку з цінностями з перевіркою цілісності упаковки, наявність цілих і чітких відтисків пломб, відповідності їх наявному зразку, правильності заповнення документів; в спецавтомобілі старший бригади інкасаторів приймає від інкасатора-складальника сумку з цінностями у вищезгаданому порядку, повертає йому накладну, явочну картку і видає йому порожню сумку наступної організації, яка обслуговується. Під час маршруту сумка з цінностями зберігається під відповідальність старшого бригади інкасаторів у сейфі, металевому ящику або мішку; після завершення заїзду старший бригади інкасаторів здає прийняті цінності у касу банку. У процесі доставки грошової готівки або інших цінностей в організації: старший бригади інкасаторів приймає у касира банку сумки з цінностями, належним чином упаковані і опломбовані, забезпечені супровідними документами і вручає сумки з цінностями касирові організації; перевезення здійснюється в спецавтомобілі бригадою інкасаторів; при доставці грошової готівки або інших цінностей у філії або операційні каси банку в порядку підкріплення інкасатори перед доставкою перевіряють та упаковують цінності під контролем касового працівника.

3. Кваліфікаційні вимоги
Середня освіта і досвід роботи в комерційних структурах не менше 5 років. Інкасатор повинен пройти перевірку в органах МВС і отримати підготовку на спеціальних курсах.

В обов'язки інкасатора входить прийом грошей від організацій для здачі їх в банк. Але оскільки гроші потрібно не лише прийняти і оформити, але і доставити в банк у повній цілісності, в бригаду інкасаторів разом з касиром входять охоронці і водій. Та і сам інкасатор повинен прекрасно володіти зброєю і мати відповідну ліцензію.
Інкасатори працюють в державній службі інкасації, спеціальних службах комерційних банків, небанківських кредитних організаціях і приватних охоронних підприємствах. Причому приватні підприємства не мають ліцензії на інкасаторську діяльність, тому офіційно цей напрям називається «Перевезення і супровід вантажів». У цьому випадку в машині їде касир-інкасатор (представник банку) з правом підпису і печатки, він же займається прийомом-передачею грошей або цінностей, а охоронці-інкасатори (або один охоронець) забезпечують супровід.


На роботу – в броньованому автомобілі 
Робочий день інкасатора починається з обов'язкового медичного огляду, отримання зброї та інструкцій. Після цього група інкасації сідає в броньований автомобіль і виїжджає на маршрут. Автомобілі можуть бути різними: від сучасних зручних спецмашин до задушливих «броньовиків» третього терміну служби. Пропонувати для перевезення неспеціалізовані автомобілі (звичайні легкові) вважається межею непрофесіоналізму, подібні послуги не мають попиту у серйозних клієнтів. Надійний і зручний транспорт має велике значення – інкасатори проводять в дорозі значну частину часу. Під час зміни охоронці-інкасатори відстежують ситуацію на дорозі. Робити зупинки на маршруті і покидати машину інкасатори не мають права. У машині також заборонено палити, розмовляти по телефону, відкривати вікна. 

Серед них слабаків немає!
Є в роботі інкасатора і інші труднощі. В першу чергу, фізичне навантаження: часто доводиться перевозити важкі мішки з дрібницями, золото, величезні упаковки з купюрами. Хоча сучасний бронежилет важить всього 3-4 кг, проте досить важко носити його цілий день, в будь-яку погоду. Додати ще зброю: пістолет, а у співробітників деяких служб і автомат. Ще одна складність – психологічна. Працювати з крупними сумами, маючи в руках вогнепальну зброю, можуть не всі, тому інкасатори знаходяться під постійним спостереженням фахівця-психолога, який стежить за ситуацією в колективі і психологічним станом кожного співробітника.

Машина, гроші, дві зброї
При прийомі на роботу до новачка пред'являють жорсткі вимоги вже на першому етапі: вік – не менше 25 років (максимальний вік залежить від фізичної форми, але зазвичай це 40-45 років), що відслужив в армії, не має у минулому проблем з правоохоронними органами. Звичайно, для роботи цього недостатньо, потрібні досвід й відмінні рекомендації. 
В будь-якому випадку ні в одній серйозній організації новачку і відразу не довірять ні зброю, ні гроші. Спочатку потрібно зарекомендувати себе в менш відповідальній роботі, наприклад охороні об'єкта (офісу, складу тощо). До людини без досвіду роботи можуть приглядатися протягом року, люди з хорошим послужним списком проходять перевірочний етап набагато швидше. Оцінюється вміння уживатися в колективі, відсутність нарікань від начальника об'єкта, підтримка хорошої спортивної форми (відвідування спортзалу, тренажерного залу, тиру тощо). За цей час кандидат в інкасатори повинен отримати диплом приватного охоронця і відповідну ліцензію–без цих документів йому не видадуть зброю. Після проходження навчання на спеціальних курсах і у «своїх» інструкторів (за місцем роботи), майбутній інкасатор може скласти екзамен на здобування 3-ої, початкової, категорії. 

Як пройти підготовку
Зазвичай організації, що займаються перевезенням цінностей, у пошуках інкасаторів використовують «внутрішні резерви», тобто перепідготовляють співробітників, що працюють в інших напрямах (особиста охорона, охорона об'єкту тощо). Інкасатора «зі сторони» беруть рідко, наприклад, якщо раптом різко збільшилася кількість об'єктів, що інкасуються.
За кожним інкасатором закріплюється службова зброя, але перш ніж це станеться, організація направляє претендента складати іспит в районне відділення ліцензійно-дозвільної системи УВС. Після цього у новачка є все необхідне, щоб займатися транспортуванням і охороною грошей і цінностей. При цілеспрямованості можна досить швидко вирости до інкасатора 2-го розряду, потім – 1-го, а згодом отримати і вищу категорію –майстер. 

Чому навчають
Як правило, інкасатору не обов'язково мати вищу освіту, тим більше за якоюсь певною спеціальністю. Звичайно, у плюс буде юридична, спортивна або військова освіта, але в кінцевому рахунку вирішальним виявляється інше: фізична форма і «чиста» біографія. 
Проте пройти професійне навчання все ж доведеться. Один з необхідних документів для отримання ліцензії приватного охоронця – диплом (сертифікат) про закінчення курсів спеціальної підготовки. 

Навіть після отримання ліцензій і сертифікатів інкасаторові не вдасться розслабитися: необхідно постійно вдосконалювати свою підготовку – фізичну, стрілецьку і психологічну. А це означає, регулярно відвідувати спортивний зал, тир і «розбори польотів», на яких обговорюються робочі ситуації на маршруті.

Категорія: Професії | Додав: Володимир (18.02.2014)
Переглядів: 774 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
Кнопка на ваш сайт
Випадкові фото
Презентації
Інформер
Таблиці та наочності [88]
Корисні сайти [2]
для підготовки вчителям та учням до уроків трудового навчання
Об'єкти праці, креслення, шаблони [104]
Об'єкти для проектування і виготовлення учнями
Технології обробки [2]
Профорієнтація [108]
Дистанційне навчання [0]
Завдання
Picture Stencil
Оnline-convert

Falko Volodymyr© 2025