Останні два десятки років відрізняються «народженням» величезної кількості нових професій з незбагненним для розуміння вмістом.
Поява нових професій на ринку праці пов'язана, в основному, з переходом нашої країни до змішаної економіки з належною інфраструктурою ринку. До цього, нові технології, значне оновлення обов'язків співробітників організацій в рамках посад, формально носять старі найменування. Ось і з'являються такі нові професії, як девелопер, коучер, копірайтер, промоутер, андеррайтер, трейдер та інші.
Зараз зорієнтуватися в різноманітті ВНЗ, форм навчання, пропонованих програм важко не тільки старшокласникам та їх батькам, але навіть фахівцям. Проблема вибору актуальна для багатьох.
До вибору ВНЗ потрібно підходити з відповідальністю і серйозністю. Походження отриманого диплому, безсумнівно, буде відігравати суттєву роль у вашій майбутній кар'єрі.
Світ дійсно великий. Заняття до душі в ньому може знайти будь-хто. Професій, за якими можна працювати, безліч, але яку ж з них вибрати? Звичайно ж, можна зупинитися на чомусь абсолютно простому і невигадливому, але можна спробувати себе, свої сили і в якій-небудь незвичайній сфері.
Виходимо з того, що Ви вже визначилися з питанням "ким бути?".Якщо Ви вирішили шукати місце роботи за наймом, а це питання, як правило, постає перед переважною більшістю якщо не одразу після закінчення школи, то після здобуття професії, зверніть увагу на кілька моментів.
Інформацію про потребу у працівниках, про вільні робочі місця та вакантні посади можна отримати з різних джерел.
1. Краще визначитися з вибором професії заздалегідь, а не перед дверима приймальної комісії. Тим паче, варто дізнатися якомога більше про майбутню професію. Не полінуйтеся та попросіть знайомих чи родичів, які працюють за фахом, про який ви мрієте, розповісти або показати, що саме і як вони роблять. Відвідайте дні відкритих дверей навчальних закладів.
2. При виборі майбутньої професії не орієнтуйтеся лише на її престижність. Юристи, банкіри економісти, фінансисти дійсно залишаються лідерами серед престижних професій, але ринок праці ними вже давно переповнений. Тож, з позиції перспективи, ви можете залишитись з гарним дипломом, але без роботи.
У будь-якій сфері діяльності відбувається зміна занять, посад у міру росту кваліфікації людини. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові щаблі. Проаналізуйте ситуацію на ринку праці. Зверніть увагу на те, що з кожним роком з'являються всі нові професії. Будьте готові до того, що прийде регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності.Не бійтеся того, що вибір професії зараз, в 11 класі, фатальним образом визначить всю Вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить Вас коштовним фахівцем, затребуваним у міждисциплінарних областях діяльності. Перша професія, навіть якщо Ви потім передумаєте й знайдете щось більше привабливе, придасться в несподіваних ситуаціях. Наприклад, перше утворення мистецтвознавця допоможе юристові по своєму другому утворенню розібратися в складних питаннях спадкування антикварних цінностей.
Які фактори обумовлюють вибір людиною тієї або іншої професії? На практиці виявляється, що схильності враховуються в останню чергу, а от думка батьків впливає. 8 факторів вибору професії /По Е.А Климову/
8 факторів вибору професії або сила впливу
1. ПОЗИЦІЯ СТАРШИХ ЧЛЕНІВ РОДИНИ.
Є старші, які несуть пряму відповідальність за те, як складається твоє життя. Ця турбота поширюється й на питання про твою майбутню професію
2. ПОЗИЦІЯ ТОВАРИШІВ, ПОДРУГ.
Дружні зв'язки у твоєму віці вже дуже міцні й можуть сильно впливати на вибір професії. Можна дати лише загальна рада: правильним буде рішення, що відповідає твоїм інтересам і збігається з інтересами суспільства, у якому ти живеш.