Спеціаліст з IPO - це фахівець з первинного розміщення акцій.
Особливості професії
Initial Public Offering (IPO) - перший вихід будь-якої компанії зі своїми цінними паперами (акціями) на біржові торги.
Розміщення акцій на біржі також називається емісією цінних паперів, а компанія, що випускає їх - емітентом.
Суть цієї акції в тому, що компанія-емітент пропонує всім бажаючим стати акціонерами, купивши якусь кількість її акцій на біржі. І якщо на акції є попит, компанії вдається залучити додаткові фінансові ресурси для подальшої роботи та розвитку.
IPO - крок дуже відповідальний і вимагає ретельної підготовки: вчиняється ціла низка організаційних, фінансових і юридичних процедур.
Спочатку компанія аналізує своє становище за допомогою юристів та ін. Фахівців, оцінює, наскільки відповідає її структура, система управління, ступінь її прозорості вимогам ринку. Якщо знаходяться недоліки, вносить корективи.
Вирішує, за яким принципом і на якій біржі (Лондонській, Варшавській, ММВБ-РТС тощо) будуть продаватися акції, укладає договори з фахівцями з IPO. З ними компанія узгоджує всі свої подальші дії.
Після дотримання різних формальних процедур компанія випускає Інвестиційний меморандум - документ з інформацією для інвесторів. У ньому зазначається ціна за акцію, кількість акцій, максимально повно описуються фінансове становище компанії, особливості її бізнесу, перспективи, розповідається про структуру компанії, фактори ризику, напрямки використання коштів, дивідендної політики тощо.
І вже після цього починається рекламна кампанія для залучення майбутніх інвесторів (акціонерів).
Потім, коли цінні папери вже виявляються в обігу, оцінюється успішність проведеного IPO.
Хто бере участь у процесі?
Головними дійовими особами в проведенні IPO є сама фірма-емітент і фірма-андеррайтер. І там, і там працюють фахівці з IPO, але вони виконують різні функції.
Андеррайтер - юридична особа, організатор процесу випуску цінних паперів безпосередньо на біржу і їх продаж. Рольандеррайтера може грати інвестиційний банк.
IPO-фахівець в компанії-емітенті
Компанія, бажаючи залучити капітали, може найняти фахівця з IPO.
Він організовує аудит, причому не тільки фінансовий, а й організаційний. Для цього він звертається до аудиторів, юристів, фахівців зі звітів та іншим експертів.
Оцінює результати діяльності фірми, її бізнес-плани та перспективи.
Збирає та аналізує інформацію щодо діяльності компаній-конкурентів.
Коли рішення про початок IPO прийнято, веде переговори з компанією-андеррайтером (яка може знаходитися і за кордоном, якщо планується вихід на міжнародний ринок). Готує Інвестиційний меморандум та інші документи для виходу на фондову біржу.
Він же потім бере участь в оцінці результатів минулих торгів.
IPO-спеціаліст в інвестиційному банку
Інвестиційний банк виводить компанію безпосередньо на біржовий ринок.
У інвестиційному банку ключові фахівці, зайняті IPO-процесом - фінансовий радник і брокер.
Фінансовий радник координує всі етапи роботи, допомагає IPO-спеціалісту компанії всебічно оцінити її становище на ринку. Встановити ціну, за якою будуть продаватися акції, визначити розмір пакета акцій, що виставляється на торги, бажані типи інвесторів (приватні інвестори, фонди тощо).
Брокер розміщує акції, за допомогою торгів розподіляє їх серед інвесторів.
Важливі якості
Професія фахівця з IPO (неважливо, працює він у компанії-емітенті або інвестиційному банку), передбачає високі аналітичні здібності, відповідальність, організованість, пунктуальність, комунікабельність, презентабельний зовнішній вигляд.
Знання та навички
Спеціаліст з IPO - престижна професія, але вона вимагає і багатьох знань. Фахівець повинен розбиратися в економіці, фінансовій звітності, знати біржовий ринок. Для роботи на міжнародному ринку - володіти вільною англійською. Також потрібно вміти користуватися комп'ютерними програмами, що використовуються при роботі з фінансами (MS Excel, MS Office, 1С).
Де вчать
Щоб стати фахівцем з IPO, необхідно вищу економічну або фінансову освіту.
|